// Alexander Isak
Barca forsøger fortsat at få Julián Álvarez til klubben, men det er endnu ikke lykkedes at få Atlético Madrid til forhandlingsbordet. Catalanerne holder derfor et vågent øje med andre muligheder, deriblandt Alexander Isak fra Liverpool.
Barca arbejder stadig målrettet på at hente Julián Álvarez som afløser for Robert Lewandowski, der forleden skrev under med Chicago Fire. Argentineren har selv gjort det klart, at han ønsker at forlade Atlético Madrid, men forhandlingerne er allerede gået i hårdknude, da madrilenerne har klaget over Barcas opførsel.
Artiklen fortsætter under annoncen
Det er således langt fra givet, at handlen bliver til noget, og hvis den skulle gå i vasken, er ledelsen nødsaget til at finde et alternativ til Álvarez. Catalanerne skulle derfor ifølge avisen Mundo Deportivo have sendt repræsentanter afsted til VM for at holde øje med Alexander Isak.
Svenskeren er langt fra et nyt navn hos Barca, da klubben allerede forsøgte at hente ham til klubben for to år siden, da han spillede for Newcastle. Handlen blev dog aldrig til noget, og Isak skiftede i stedet til Liverpool sidste sommer for 125 millioner pund.
Angriberen har dog langt fra kunnet leve op til forventningerne, og han nåede blot at score fire mål i 22 kampe, inden han blev alvorligt skadet. Svenskeren har dog haft et godt VM, hvor det blev til ét mål og tre assists, hvilket har genskabt interessen hos Barca.
Der er dog fortsat intet, der tyder på, at Barcelona arbejder på en konkret aftale. Liverpool ventes heller ikke at være indstillet på at sælge svenskeren, der har kontrakt frem til 2031, og selv med et mindre fald i markedsværdien vil en aftale være vanskelig at få på plads rent økonomisk.
© Getty Images