fbpx

Álvarez og Simeone talte sammen inden træningen

Søren Wennerwald - 12.08.26

 


Julián Álvarez har trænet på Atléticos anlæg siden i mandags, men det var først i dag, at han mødte træner Diego Simeone. Der er forlydender om, at de to talte sammen om angriberens ønske om at skifte til Barca.

Atlético Madrid vendte tilbage fra en træningskamp i Asien i søndags, og derefter gav Simeone spillerne to dage fri. Det gjaldt dog ikke Álvarez, der genoptog træningen mandag efter sin ferie.

Artiklen fortsætter under annoncen


I dag trænede han så med sine holdkammerater, og her fik de to sig en snak. Det fortæller mediet Cadena SER. Selvom der ikke var noget formelt møde mellem Julián Álvarez og Diego Simeone, erfarer Cadena SER, at angriberen og cheftræneren fik en snak inden sessionen, hvor førstnævnte forklarede sin situation.

Simeone har tidligere været ude med modstridende meldinger om Álvarez' situation. Først sagde han, at han ikke ønskede spillere i sin trup, som ikke ønskede at være der. Forleden udtalte han så, at angriberen er vigtig for holdet og indgår i planerne.

Spørgsmålet er, om samtalen i dag med Simeone kan løsne op for den fastlåste situation, men umiddelbart er det ikke træneren, der har det afgørende ord, men derimod klubbens sportslige ledelse.

alvarez5
© Getty Images

// Julián Álvarez
.:FORSIDE:.