fbpx

Avis: Barca holder skarpt øje med Feyenoord-back

Markus Johannessen - 21.03.25

Selvom foråret knap er begyndt, er planlægningen til næste sæson allerede i gang hos Barca. Klubben ønsker at styrke bredden på backpositionerne og det seneste navn på radaren er den unge Feyenoord-profil, Givairo Read.

Den 18-årige hollænder med surinamske rødder, lader til at passe perfekt ind i catalanernes søgen. Han er ung, lovende, i en klar udviklingskurve og i stand til at dække begge backpositioner. Samtidig vurderes han til en overkommelig pris, hvilket gør ham til en realistisk mulighed under det økonomiske pres, som Barca fortsat er udfordret af.

Artiklen fortsætter under annoncen
 
 


Barca har allerede sendt scouts afsted for at overvære Givairo Reads præstationer på tæt hold flere gange, og selvom klubben fortsat holder øje med andre interessante backs, har Feyenoord-spillerens solide præstationer intensiveret interessen fra den catalanske lejr. Det melder avisen Sport. 

Trods sin unge alder har den dynamiske back allerede vist sig afgørende i forsvaret og leveret syv assists denne sæson, hvilket også understreger hans offensive kvaliteter. Hans atletiske evner gør ham desuden til en spiller med stor løbekapacitet og udholdenhed, hvilket er afgørende for en moderne back.

Det er dog ikke kun Barca, der har fået øjnene op for Givairo Read. Også andre europæiske storklubber har vist interesse, og særligt Liverpool ligner en seriøs bejler. Ifølge Transfermarkt, er hans markedsværdi omtrent fire millioner euro og kontrakt med Feyenoord indtil 2029, men det tyder på at en regulær budkrig godt kunne gå hen og blive en realitet. 

Flick er godt tilfreds med Jules Koundé og Alejandro Balde som de primære valg på backpositionerne, men sportsdirektør Deco ønsker at styrke bredden i truppen. Om klubben vælger at gå all-in på Feyenoord-profilen til sommer, afhænger i høj grad af de økonomiske rammer og mulige konkurrenter på markedet, samt ikke mindst hvad Read selv vil.

read1F
© Getty Images

// Givairo Read
.:FORSIDE:.