Medier: Barca afviser Al Sadd-udmelding om Xavi
Anders Lang Jensen - 05.11.21
// Xavi
Xavis klub Al Sadd har lavet en officiel udmelding om, at Barca betaler Xavis frikøbsklausul og at han skifter til Barca. Der udspiller sig dog angiveligt et drama i kulissen, for Barca mener ikke, at nogen aftale er indgået.
Ifølge en stor del af de catalanske og spanske medier, heriblandt TV3, Sport, Mundo Deportivo og RAC1, er ledelsen på Camp Nou ikke enige i Al Sadds udmelding omkring Xavi. Ifølge avisen fortæller kilder helt tæt på Barca, at der ikke er indgået nogen aftale, eftersom klubben ikke har i sinde at betale frikøbsklausulen på de fem millioner euro.
Artiklen fortsætter under annoncen
Udmeldingen fra Al Sadd betragter Barcas ledelse som et klart forsøg på at presse catalanerne og den udsendte delegation fra Barcas side, der udgøres af vicepræsident Rafa Yuste og sportsdirektør Mateu Alemany, skulle i øjeblikket ikke være villige til at betale frikøbsklausulen.
Dermed tyder det på, at der på officiel vis endnu ikke er faldet nogen afgørelse omkring Xavis skifte til Barca, selvom det så sådan ud med Qatar-klubbens udmelding. Der venter altså angiveligt fortsat forhandlingerne og snakke mellem parterne, før en aftale kan blive indgået.
Der kan dog ikke være den store tvivl om, at Xavi inden længe bliver offentliggjort af Barca som ny træner i klubben. Nu er spørgsmålet bare, hvornår Barca selv melder det ud og hvilken aftale man når frem til med Al Sadd.