fbpx

Avis: Der mangler 50 mio. euro for at registrere Olmo

Peter Vyff - 14.11.24

 


Dani Olmo har fået en god start på tilværelsen hos Barca, hvor han allerede er blevet en indflydelsesrig spiller. Catalaneren er dog kun registreret frem til januar, og der skal angiveligt findes 50 mio. euro for at løse situationen.

Barca hentede i sommer Dani Olmo som det helt store stjerneindkøb, efter det viste sig umuligt at overtale Nico Williams til at forlade Athletic Club. Midtbanespilleren måtte dog sidde ude de første kampe, da ledelsen ikke overraskende havde svært ved at få ham indskrevet hos La Liga grundet den dårlige økonomi.

Catalanerne lykkedes dog til sidst med at få Olmo registreret, hvilket dog skyldes den langvarige skade i akillessenen til Anderas Christensen. Den tidligere RB Leipzig-spiller er dog kun registreret frem til årsskiftet, og hvis han fortsat skal være spilberettiget, skal ledelsen angiveligt finde 50 mio. euro.

Artiklen fortsætter under annoncen
 
 


Det fortæller radiostationen RAC1, der også tilføjer, at Barca fortsat ikke overholder La Ligas lønloft, og dermed ikke kan bruge alle deres indtægter på nyindkøb og kontraktforlængelser. Catalanerne har ellers for nyligt underskrevet en særdeles indbringende kontrakt med Nike, men det er dog ikke noget, der hjælper klubben i væsentlig grad lige nu.

Barca mangler nemlig stadig penge fra det budgetterede salg af Barca Vision til det tyske investeringsfirma Libero. Og da Nikes underskriftsbonus fordeles over hele kontraktperioden på 14 år, er det ikke noget til at booste økonomien øjeblikkeligt.

Ledelsen er derfor nødt til fortsat at jagte investeringer og håbe på, at holdet klarer sig godt i Champions League, hvor indtægten er enorm. Det mest oplagte er dog at finde en eller flere købere til Barca Vision, samt at sælge eller udleje et par førsteholdsspillere i januar, hvilket vil lette på økonomien.

Catalanerne forholder sig dog lige nu ganske fortrøstningsfulde omkring registreringen, hvilket man også skulle have forsikret Olmo om. Ledelsen arbejder dog mod tiden, og det bliver ekstremt spændende at se, hvordan man har tænkt sig at løse situationen.

olmo14F
© Imago

// Dani Olmo
.:FORSIDE:.