Søren Wennerwald - 16.08.21
Martin Braithwaite var en af de spillere der gav interview efter 4-2 sejren over Real Sociedad i går aftes. Her glædede han både over holdets sejr og over sin egen indsats, der bød på to scoringer og en assist.
'Jeg synes det går godt og jeg er sikker på, at holdet kan kæmpe med til det sidste. Jeg glæder mig mest over, at der igen er publikum på stadion' indledte han.
'Det er utroligt. Jeg er meget tilfreds med kampen, for det var meget vigtigt for holdet at vinde denne kamp. Jeg er også glad for mine to mål og min assist. Det skyldes mit arbejde gennem en hel uge. Jeg er sikker på, at jeg bliver endnu bedre henover sæsonen' sagde han videre.
'Jeg scorede to mål, vi vandt og jeg forsvarede meget. Vi gjorde det godt og vi har forbedret os. Tilhængerne forventer meget af os. Det var vigtigt at der var tilskuere på stadion' fortsatte han.
'I morgen handler det om at sætte fokus på vores næste kamp, men i dag er jeg meget tilfreds. Jeg har haft en fantastisk sommer og det eneste jeg håber på nu er, at gøre tilhængerne og mine holdkammerater glade' afsluttede danskeren.
