fbpx

Cancelo og De Jong forventes at starte mod Oviedo

Søren Wennerwald - 24.01.26

 


Hansi Flick forventes at foretage en del rotationer i kampen mod Oviedo med udsigt til onsdagens nøglekamp mod FC København. Her kan hverken Cancelo eller De Jong være med, og de forventes derfor at starte inde i morgen.

Barcas træner skal forsøge at dosere kræfterne i søndagens hjemmekamp mod Real Oviedo, så han kan stille med et udhvilet hold mod FC København, hvor der er brug for en sejr og meget gerne på flere mål.

Artiklen fortsætter under annoncen


Hansi Flick behøver dog ikke bekymre sig om Joao Cancelo eller Frenkie de Jong, for ingen af dem er i spil til kampen mod FCK. Cancelo er slet ikke spilleberettiget i Champions League grundet sin ankomst i vinterens transfervindue, mens Frenkie de Jong har karantæne.

Dermed tegner meget til, at Flick giver Cancelo hans første plads fra start siden skiftet fra Al Hilal for halvanden uge siden. Samtidig virker det oplagt at benytte De Jong, når han alligevel skal hvile benene på onsdag.

Ellers er det helt åbent, hvem Hansi Flick sender på banen fra start mod Oviedo, og det bliver spændende at se, hvem der skal klare opgaven mod ligaens absolutte bundhold.

cancelo11F
© Getty Images

// Real Oviedo
.:FORSIDE:.