fbpx

Cubarsí: 'Real Madrid kan aldrig gøre os nervøse'

Markus Johannessen - 24.10.25

 


Pau Cubarsí kommenterede på Barcas nuværende form og søndagens opgør i Madrid, da han talte med mediet RAC1. I interviewet roste han holdet og delte sine tanker om, hvordan holdet kan sikre sejren i søndagens El Clásico.

Barcas unge forsvarstalent cementerede hurtigt sin rolle på førsteholdet, hvor han i samarbejde med Iñigo Martínez dominerede bagkæden i sidste sæson. Efter Martínez' afgang har Cubarsí måttet tilpasse sig en ny struktur i det centrale forsvar, hvilket også er kommet til udtryk i nogle af catalanernes svære kampe. Dog understreger Cubarsí, i et interview med radiokanalen RAC1, at Barcas fremtid er i gode hænder. 

Artiklen fortsætter under annoncen


'Iñigo var en kaptajn uden armbind. Han havde meget mere erfaring og hjalp mig på mange måder. Vi supplerede hinanden godt, men med de midterforsvarere, vi har nu, kan vi stadig udrette store ting' forklarede Cubarsí, som efterfølgende kommenterede på sine nuværende kollegaer. 

'Jeg føler mig rigtig godt tilpas med Eric (García, red.). Han er en fantastisk fyr med en fremragende evne til at spille bolden ud bagfra. Araújo er også i topform, utrolig arbejdsom og mentalt stærk. Han er en fremragende anfører, og han var en af de første, der hjalp mig, både på og uden for banen' lød det. 

En af de største ændringer for Cubarsí denne sæson har været at spille i venstre side af forsvaret, selvom han er højrebenet.

'Jeg har ikke spillet så mange kampe i venstre side, og det føltes nyt i starten, men det har hjulpet mig til at udvikle mig som spiller. Det ændrer ikke meget, men på højresiden finder jeg hurtigere rum og frie holdkammerater. Jeg kan også godt lide venstresiden, og det vil hjælpe mig fremadrettet' udtalte Cubarsí, som erkendte at holdet stadig har ting, der skal forbedres. 

'Vi har analyseret nogle situationer, hvor vi kan blive bedre. Selvkritik er altid sundt. Sidste år gik det hele næsten perfekt, men nu skal vi justere et par ting. At vinde og score seks mål hjælper os mentalt, men der er stadig meget at tage fat i' understregede han, hvorefter han rettede fokus mod søndagens El Clásico. 

'Madrid har altid store hold, men de kan aldrig gøre os nervøse. Vi har også nogle af verdens bedste spillere, så det bliver en fantastisk kamp. Vi skal bare være os selv og fokusere på, hvordan vi kan skade dem - det er sådan, vi vinder' udtalte den 18-årige centerback, som heller ikke vil overdramatisere et eventuelt nederlag. 

'Vi ville ikke gå i panik, hvis vi kom fem point bagud. Ligaen er lang. El Clásico er altid vigtigt at vinde, men det er kun én kamp. Det er kampene mod alle andre hold, der giver dig mesterskaber' afsluttede Cubarsí. 

Sidste sæson leverede Barca noget af en magtdemonstration, da de vandt alle fire El Clásicos. Det sætter uden tvivl ekstra tænding i ærkerivalerne og der er lagt op til et brag af en kamp, når catalanerne gæster Bernabéu på søndag kl. 16.15.

cubarsi7F
© Getty Images

// El Clásico // Pau Cubarsí
.:FORSIDE:.