fbpx

De Jong: 'Det var en kamp vi burde have vundet'

FCBARCELONA.DK - 06.11.25

// Frenkie de Jong // Club Brugge

Det var en synligt skuffet Frenkie de Jong der mødte pressen i mixed zone efter 3-3 resultatet mod Club Brugge. Her erkendte hans holdets problemer for tiden og satte ord på, hvad der skal forbedres.

'Det er en kamp, vi skal vinde og selvfølgelig skal vi gøre mange ting meget bedre. Der er detaljer, der skal justeres. Vi arbejder på det, men det er ikke altid, vi får det omsat på banen, og det er lidt dér, problemet ligger' indledte han, hvorefter han blev spurgt til Brugges tre mål.

Artiklen fortsætter under annoncen


'Lige nu er vi svage i omstillingerne – i vores opdækning, det høje pres, og hvordan vi står defensivt. Det er lidt af det hele. Når du lukker tre mål ind, er det meget svært at vinde'.

Han blev bedt om at sammenlignet holdets niveau med sidste sæson. 'Det, der skete sidste år, skal vi lægge bag os. Vi var heller ikke det bedste hold i Europa sidste sæson, så vi har stadig meget at forbedre. Vi vandt heller ikke Champions League, og vi lukkede for mange mål ind. Det skal vi gøre bedre' svarede han.

Til sidst satte De Jong ord på Yamals præstation. 'Lamine gjorde det fint, og er en rigtig god spiller. Han er noget særligt og vil altid kunne gøre en forskel. Han kan have bedre eller dårligere dage, men hvis han bliver ved med at arbejde hårdt, er der ingen grund til at bekymre sig om hans niveau' afsluttede hollænderen.

dejong20F
© Getty Images

.:FORSIDE:.