fbpx

Den spanske VM-trup ventes med spænding i dag

Søren Wennerwald - 25.05.26

 


De første Barca-spillere er allerede udtaget til sommerens VM, men det helt store ryk kommer i dag, når Spaniens landstræner Luis de la Fuente sætter navne på de 26 spillere, han tager med til slutrunden i Mexico, USA og Canada.

Raphinha, Cancelo og Rashford har allerede fået at vide, at de skal til VM med henholdsvis Brasilien, Portugal og England. I dag offentliggør Luis de la Fuente sin trup, og her vurderes op til 10 Barca-spillere at have en mulighed for at blive udtaget.

Artiklen fortsætter under annoncen


Cubarsí, Pedri, Olmo, Torres og Yamal er selvskrevne til at blive udtaget, mens Joan García og Gavi med stor sandsynlighed også kommer med blandt de udvalgte. Mere usikkerhed er der omkring Eric García og Gerard Martín samt Ansu Fati, der i denne sæson er udlejet til Monaco.

Fermín López ville også have været sikker på en VM-udtagelse, men et knoglebrud i højre fod holder ham hjemme.

Luis de la Fuente holder pressemøde i dag ved frokosttid, hvor han kommer med listen med de 26 navne.

yamal139F
© Getty Images

// VM 2026
.:FORSIDE:.