Aamer Al-Khatib - 05.03.26
Der er begyndt at brede sig bekymring omkring formen hos Ferran Torres. Angriberen har haft en svær periode foran mål, og efter kampen mod Atlético Madrid er der igen blevet sat spørgsmålstegn ved hans nuværende niveau.
Inden returkampen bragte vi historien om, at Torres skulle genfinde formen mod Atlético Madrid. Og selvom Barca vandt opgøret 3-0, havde Torres en anonym aften i front. Angriberen kom sjældent i farlige positioner og sluttede kampen med blot ét skud på mål. Derudover stod han noteret for få præcise afleveringer og lykkedes ikke med nogen driblinger, hvilket understregede en frustrerende kamp for offensivspilleren.
Nu er der endnu dybere panderynker over hans formdyk. Den svage præstation føjer sig til en periode, hvor målene har været svære at finde. Siden sit hattrick mod Real Betis i begyndelsen af december har Torres blot scoret tre gange i sine seneste 17 kampe. I samme periode har han startet størstedelen af opgørene og fået mange minutter på banen, uden at det for alvor har kastet mål af sig.

