fbpx

Er Barcas udmelding taktisk for at presse La Liga?

FCBARCELONA.DK - 06.08.21

// Lionel Messi // La Liga


artfcb

Barca henviser direkte til La Ligas regler i argumentationen for, at de ikke kan forlænge med Leo Messi. Spørgsmålet er om man håber på, at La Liga kommer klubben i møde, så man alligevel kan beholde Messi.

Er det spil for galleriet, når Barca melder ud at Messi ikke fortsætter i klubben? Spekulationerne går på, at Barca ønsker at lægge pres på La Liga med sin udmelding, for at organisationen kan vise lidt fleksibilitet i de økonomniske regler, der forhindrer at Barca tegner kontrakt med Messi.

Det kunne bakkes op af, at Barca allerede den 5. august melder den meget drastiske beslutning ud, at Messi ikke fortsætter. Transfervinduet lukker først den 31. august, så Barca har små fire uger til at skære truppen ned og dermed beskære lønudgifterne, så de måske kunne beholde Messi.

Alle er enige om, også La Liga præsident Javier Tebas, at ligaen er langt mere attraktiv når Messi spiller i den. Vælger han at rejse til et andet land, vil ligaen miste interesse og dermed tv-indtægter. Det er ingen interesserede i, for det går ud over alle klubber.

La Liga har stadig tid til at reagere og komme Barca i møde, så der er en spinkel mulighed for, at det løses ved forhandlinger. Lige nu er der dog ikke meget der tyder på det sker.

.:FORSIDE:.