Hansi Flick holdt pressemøde i dag forud for lørdagens udekamp mod Elche. Her kommenterede han blandt andet Dros skifte til PSG samt holdets problemer med defensiven og de mange mål som er lukket ind.
’Vi befinder os på et afgørende tidspunkt i sæsonen. Hver kamp er én kamp mindre. Sidste år mod Elche havde de mere boldbesiddelse. Eder har gjort et fantastisk stykke arbejde, jeg kan godt lide måden, de spiller på. De er modige og tilbyder mange løsninger. Jeg kan godt lide at analysere dem' indledte han.
Artiklen fortsætter under annoncen
Her er hvad Flick også sagde:
Marc Bernals begrænsede spilletid:'’Jeg er sikker på, at Marc er en meget vigtig spiller for denne klubs fremtid. Han har stor kvalitet, men han er ung og kommer fra en alvorlig skade. Det vigtigste er, at vi tager det skridt for skridt. Alle vil gerne spille flere minutter, men man skal have tålmodighed og blive bedre løbende. Det er den rigtige filosofi'.
Holdets defensive udfordringer:’Vi skal forbedre os og fortsætte arbejdet med de her situationer. Efter den første fase i Champions League sluttede vi som nummer fem. Det startede ikke særlig godt. Efter Chelsea-kampen var der ingen, der troede på, at vi ville ende i top-8. Det har jeg sagt til spillerne, men også, at vi skal blive bedre'.
Holdet er ofte kommet bagud:'Vi taler om Barca, og vi vil vinde alle titler. Men det er ikke let. Man kan drømme, men man skal arbejde hårdt og forbedre det fra sidste år. Det er vigtigt at fokusere på den næste kamp og derefter den næste igen. Man må ikke vente til de sidste minutter af en kamp. Holdets mentalitet er en af vores styrker og vi ved, at vi kan vende kampe, men vi skal starte kampene stærkere, fra første sekund'.
Dros beslutning om at skifte til PSG:'Jeg holder meget af Dro, men jeg er naturligvis skuffet. Selvfølgelig er jeg det. Det ved han også, men jeg holder stadig af ham. Han kunne have haft en stor fremtid her. Han traf en anden beslutning, som jeg må respektere. Det er fodbold'.
Tilfreds med nuværende trup?'’Jeg håber at få de skadede spillere tilbage. Pedri er snart tilbage, det samme er Gavi. Han har trænet lidt mere end før. Andreas er det samme. Derudover har vi spillere fra La Masia med kvalitet nok til at spille. Jofre gør det godt, ligesom dem, der træner med os'.
Kampen om at vinde La Liga:'Der er dog stadig lang tid til sæsonafslutningen. Vi vil kæmpe til det sidste, ligesom Madrid, Atlético og Villarreal. Det er en stærk turnering, og jeg håber, vi slutter som nummer ét. Det er det, vi ønsker, men der er stadig tid frem til slutningen af maj'.
Støtter Flick Laporta ved præsidentvalget?'’Jeg er glad for at arbejde i denne klub. Jeg kan ikke svare 100 procent. I kender allerede min holdning. Stabilitet i klubben er meget vigtig, og lige nu fungerer alt rigtig godt. Vi har ikke pengene til at bruge på nye spillere, men vi gør det rigtig godt med det, vi har, og med drengene fra La Masia. Omgivelserne er fantastiske, og medlemmerne bakker os op. Det handler om stabilitet'.
Drømmen om Champions League:’Alle vil gerne vinde Champions League. Fornemmelserne var fantastiske i den seneste kamp, og vi så folk blive bevægede. Det er det, fodbold handler om, at være en af kandidaterne til at vinde denne turnering. Men det er også et ansvar. Vi arbejder for at nå det, men vi skal blive bedre hver eneste dag for at opfylde denne drøm. Det er en drøm for fansene, men også for os.’ afsluttede han.
© Getty Images// Elche // Hansi Flick