Gavi arbejder benhårdt på træningsbanen
Søren Wennerwald - 19.02.26
// Gavi
Det varer endnu noget tid inden man kommer til at se Gavi tilbage på banen for Barca, men midtbanespilleren arbejder benhårdt på træningsbanen for at blive klar. Det bliver sandsynligvis i marts, at han vender retur.
Den 23. september 2025 gennemgik Barcas nummer 6 en artroskopi i den indvendige menisk i det ene knæ. Siden har han fulgt sit genoptræningsforløb med individuelle sessioner på Ciutat Esportiva. Her arbejder han for sig selv for at genfinde rytmen og komme i topform.
Artiklen fortsætter under annoncen
Skridt for skridt og med stor tålmodighed koncentrerer Gavi sig om at komme stærkt tilbage. Først og fremmest handler det dog om at sikre den bedst mulige restitution. Indtil videre har han i 2025/26-sæsonen kun nået at spille to kampe under Hansi Flick.
På et pressemøde for nylig fortalte Hansi Flick, at han forventer Pedri retur til februar og Gavi måneden efter, uden at blive mere specifik. Skal man dømme ud fra arbejdsindsatsen lige nu, bliver det nok snarere i første halvdel af marts end i sidste.
Cheftræneren har dog på flere pressemøder understreget, at man skal gå roligt frem med andalusieren. Fokus er på det daglige arbejde og på at lægge skaden helt bag sig, så Gavi kan vende tilbage i fuld styrke.
