fbpx

Hansi Flick: 'Vi er inde i en dårlig periode'

FCBARCELONA.DK - 17.02.26

 


Det var en meget kritisk og utilfreds Hansi Flick der mødte pressen efter den store skuffelse mod Girona. Han var ikke bleg for at erkende at Girona fortjente at vinde og han ærgrede sig over sit eget holds mange fejl.

'Vi havde mange muligheder i første halvleg. Girona havde deres i anden halvleg. I omstillingerne og i det defensive arbejde, især dér, gjorde vi det ikke godt nok. De fortjente sejren, fordi vi ikke ramte vores niveau' indledte han.

‘Vores positionering var ikke god, særligt på midtbanen. Vi begik for mange fejl. Vi skal tilbage på rette spor og finde tilbage til vores spil. Lige nu er vi i en periode, hvor vi ikke gør tingene godt nok. Spillerne har brug for nogle dages pause, for de er trætte. Sæsonen er lang, og vi kommer tilbage' fortsatte han.

‘Der er ingen undskyldninger. Vi har ikke gjort vores arbejde godt nok, og vi skal forbedre os. Resultatet er, som det er. Vi skal spille bedre' kom det kritisk fra Barca-træneren.

Her er hvad Flick også kommenterede:

Frispark mod Koundé ved 2-1 målet?
‘Hvordan så du det? Er det frispark? Tak. Det synes jeg også. Hvis vi havde spillet godt, ville jeg have talt mere om den situation, men jeg vil ikke sætte fokus på episoden ved deres andet mål. Vi skal spille bedre og finde tilbage til vores bedste niveau'.

Tvivl efter to nederlag i træk?
‘Nej, for vi kan spille bedre, og jeg håber, at Pedri og Rashford er med på søndag. Og Gavi kan snart træne med holdet. Når alle er til rådighed, må vi se, om vi kan løfte os til et andet niveau'.

Dommerpræstationen:
'Der er ingen undskyldninger, men de var på samme niveau, som vi var og det er måske ikke et godt niveau'.

Holdets spil i de seneste kampe:
'Vi er ikke i et godt moment. Vi er inde i en dårlig periode, og der mangler meget, hvis vi skal kæmpe os tilbage og generobre førstepladsen'.

Mange kampe sætter sine spor:
'‘Holdet er træt og vi mangler friskhed, men vi skal have mere sult efter at vinde kampene. Mere kontrol og færre fejl'.

Seks dage til næste kamp:
‘Jeg har givet dem to fridage. Vi er alle skuffede, men vi vil kæmpe videre. Det er tid til at slå tilbage og torsdag vender vi tilbage med en anden mentalitet og træner bedre'.

flick129F
© Getty Images

// Girona // Hansi Flick
.:FORSIDE:.