fbpx

Hansi Flick: 'Vi vil gøre det umulige muligt'

FCBARCELONA.DK - 02.03.26

 


Hansi Flick ved godt det bliver svært at indhente Atlético Madrids 4-0 føring fra første pokalsemifinale, men på sit pressemøde i dag holdt han fast i, at holdet vil gøre alt for komme i pokalfinalen, når der spilles returkamp i morgen.

'Jeg tror, at alle ved, at vi er bagud med fire mål, men vi vil gøre det umulige muligt. Vi kommer ikke til at give op. Det er en vigtig kamp, og vi er nødt til at tro på det. Alle fansene vil støtte os og vi har eksemplet fra Dortmund, hvor vi vandt 4-0. Det bliver svært, for modstanderen er fantastisk, men vi kan gøre det' indledte han.

Her er hvad Flick også sagde:

Artiklen fortsætter under annoncen


Stemningstribunen vender tilbage:
'For mig er det vigtigt, at alle, der ønsker at støtte os, har muligheden. Forbindelsen til fansene er altafgørende. Det skal fungere i morgen'.

Pedris rolle i kampen:
'Vi skal styre hans minutter klogt, for der venter mange kampe efterfølgende. Det er fantastisk at have Pedri med igen, men vi må se, hvor meget han spiller'.

Opskrift på en stor sejr:
'Det er bedst at score først. Vi skal være intelligente og sultne, som vi så det mod Villarreal. Vi havde dynamik og intensitet. Vi skal spille som et hold og som en enhed'.

6-1 comebacket mod PSG i 2017:
'Jeg tænker ikke på fortiden, jeg fokuserer på nuet. Vi kender historien, men vi skal gøre vores arbejde nu. Vi skal spille på højeste niveau. Jeg har aldrig før stået i en situation, hvor et comeback som dette var nødvendigt, men jeg er ikke bange.'

Afbud fra Lewandowski:
'Vi skal håndtere hans fravær. Det var en uheldig situation, hvor han ramte modstanderens skulder i kampen mod Villarreal'.

Andre skader i truppen:
'De afbud vi har med Gavi, Christensen og De Jong er tunge, men holdet håndterer det godt. Det er en mulighed for andre til at vise deres kvaliteter'.

Chancer for at komme i finalen:
'Jeg ved ikke, hvor mange procent chance der er. Vi spiller på hjemmebane, så vi har gode muligheder for at vinde kampen, men for at nå finalen er det ikke nok bare at vinde. Vi giver dog ikke op. Alt er muligt'.

Er Araujo i spil til startopstillingen:
'Ja, han kan starte inde. Han er ung, og alle leverer et godt stykke arbejde. Jeg har ikke startelleveren klar endnu, men jeg kender vores styrker'.

Opskrift på sejr:
'Vi vil altid spille med Barcas stil. I de to seneste kampe har vi spillet godt. Atlético spiller på en anden måde, men vi skal optræde som en enhed med bolden og presse dem, når vi ikke har den. Vi skal vinde vores mand-mod-mand dueller. De er gode i omstillingerne, så vi skal kontrollere boldbesiddelsen'.

flick135F
© Getty Images

// Atletico Madrid // Hansi Flick
.:FORSIDE:.