fbpx

Hvad tænker De Jong mon om Rodris mulige ankomst?

Søren Wennerwald - 08.08.26

 


Barca arbejder målrettet på at hente Rodri i Manchester City, og ender det med et skifte, vil konkurrencen på midtbanen blive øget markant. Her ligner Frenkie de Jong taberen, og spørgsmålet er, hvad han tænker om sagen.

De Jong vendte tilbage fra VM med en alvorlig knæskade, hvor han valgte at spille med kraftige bandager og smertestillende indsprøjtninger, hvilket ikke er faldet i god jord hos Barca – specielt ikke hos Hansi Flick, der meldes rasende over, at hollænderen valgte at løbe risikoen. Nu er det Barca, der betaler prisen, for de forventer 4-5 måneders pause til De Jong.

Artiklen fortsætter under annoncen


Det er helt sikkert en medvirkende årsag til, at Barca nu går all-in for at udnytte muligheden for at hente 30-årige Rodri i Manchester City. Det vurderes sandsynligt, at skiftet falder på plads.

I første omgang kan De Jong kun se til fra sidelinjen grundet sin skade, men når han bliver klar igen, venter der ham en svær kamp for at generobre sin stamplads på den defensive midtbane.

Barca køber ikke en klassespiller som Rodri for at sende ham på bænken, og dernæst er det klubbens plan, at 19-årige Marc Bernal skal køres i stilling til at være arvtageren på positionen.

De Jong har altid udtalt, at han trives fortrinligt i byen, på holdet og i Catalonien, så det helt store spørgsmål er, hvad han tænker om udviklingen med Rodri. I første omgang vil han nok se tiden an, men han står i en svær situation, noget han kommer til at forholde sig til på et tidspunkt. Hans popularitet hos Flick og blandt tilhængerne er ikke stor efter VM, så et klubskifte ligner et sandsynligt scenarie til næste sommer.

Hans kontrakt med Barca løber til 2029.

dejong1
© Getty Images

// Frenkie de Jong
.:FORSIDE:.