fbpx

Laporta: 'Aftalen med Nike bliver snart meldt ud'

FCBARCELONA.DK - 17.10.24

// Joan Laporta

Det har trukket meget længere ud end forventet med den nye aftale med Nike, men nu sker der tilsyneladende snart noget. I dag bekræftede præsident Laporta, at aftalen snart meldes ud og at den vil hjælpe klubben markant.

Det er klubbens eget webmedie Barca One, der har talt med Joan Laporta, blot to dage inden klubbens ordinære generalforsamling på lørdag. Her blev der blandt andet spurgt til den længe ventede aftale med Nike.

Artiklen fortsætter under annoncen
 
 


'Det bliver den bedste kontrakt indenfor fodboldverden. Vi kunne have skrevet under i august, men det gjorde vi ikke, for vi ønskede en bedre aftale. Vi gik på markedet for at finde et bedre tilbud og det matchede de. Vi er i gang med at forhandle og få det gjort færdigt. Det bliver snart meldt ud. Den kommer til at gælde i 10 år'. lød det fra Barca-præsidenten, der blev spurgt om effekten af den nye aftale.

'Kontrakten hjælper os til at forbedre økonomien. Inden december skal vi have La Lige at se, at vi har positive resultater og at vi opfylder kravene til 1:1 reglen (Regel om spillerkøb, red.). La Liga har anerkendt vores anstrengelser for at reducere lønningerne og vi får ikke svært ved at indskrive Dani Olmo eller Pau Victor' afsluttede han om emnet.

laporta6F

.:FORSIDE:.