fbpx

Bernal kan få minutter i aften mod Guadalajara

Aamer Al-Khatib - 16.12.25

 


Når Barca i aften tager hul på Copa del Rey mod Guadalajara, bliver det med ændringer i startopstillingen. Her kan Marc Bernal få en hovedrolle, men der er stadig tvivl om, hvorvidt man vil forcere hans minutter.

Hansi Flick har allerede signaleret, at rotation er nødvendig i et tæt kampprogram, hvor både belastningsstyring og restitution fylder meget i trænerens overvejelser, og meget af fokus har naturligt været rettet mod målmandsposten og Marc André ter Stegens situation, men i kulissen er der også opmærksomhed omkring Marc Bernal. Den unge midtbanespiller er fortsat et navn, som trænerstaben behandler med stor forsigtighed.

Artiklen fortsætter under billedet
FCBSHOP art


Ifølge avisen Sport har Bernals fravær i de seneste to kampe ikke haft noget med form eller taktiske valg at gøre. Det handler i stedet om en bevidst og kontrolleret plan for hans minutter. Det er bemærkelsesværdigt, fordi hans seneste optræden, et indhop på 27 minutter mod Real Betis, var blandt hans bedste i sæsonen og mindede om det gennembrud, han fik sidste år.

Netop derfor ønsker Flick ikke at tage unødige chancer. Bernal er fortsat på vej tilbage efter en alvorlig knæskade, og risikoen for tilbagefald vejer tungere end kortsigtede gevinster. Trænerens tilgang har været metodisk, hvor spilleren gradvist genopbygges uden at blive kastet ud i flere intense kampe i træk.

Det gør også Bernals mulige rolle mod Guadalajara svær at forudsige. Copa del Rey kan umiddelbart virke som en oplagt mulighed for spilletid, men ikke hvis det kompromitterer hans langsigtede udvikling. Flick har gjort det klart, at tålmodighed er nøgleordet.

For Flick handler det ikke om her og nu, men om fremtiden. Marc Bernal ses ikke som en midlertidig løsning, men som en investering, der skal vende tilbage stærkere og mere robust. Derfor fortsætter Flick den forsigtige linje, også selv om fristelsen til mere spilletid kunne være stor.

Om Bernal indgår i planerne for aftenens pokalkamp, får man svaret på en times tid inden kampstart, der er kl. 21.00.

bernal11F
© Getty Images

// Marc Bernal // Guadalajara
.:FORSIDE:.