Maveonde gør AC tvivlsom til aftenens kamp
Søren Wennerwald - 21.10.25
Når Hansi Flick lidt senere i dag udtager truppen til aftenens kamp mod græske Olympiakos, bliver det spændende at se om Andreas Christensen er med. Han måtte nemlig droppe træningen i går på grund af et maveonde.
Andreas Christensen mødte ind på træningsanlægget i går, men efter at være blevet undersøgt af klubbens læger, blev han sendt hjem igen. Årsagen var et maveonde, der forhindrede ham i at yde 100% på træningsbanen. Det fortæller avisen Mundo Deportivo.
Artiklen fortsætter under annoncen
Det hele store spørgsmål er så, hvordan danske AC har det i dag. Han har helt sikkert været i kontakt med lægestaben om sin tilstand og her bliver det afgjort, om han står til Hansi Flicks disposition eller om han må blive hjemme.
Selvom AC ikke er startet inde særlig ofte denne sæson, vil hans fravær kunne mærkes, for han er blevet skiftet ind i langt de fleste kampe, for at aflaste holdkammerater. Det mulighed vil Flick misse, hvis danskeren ender med at melde afbud.
Derfor krydses der fingre for, at Andreas Christensen er kommet sig over sit maveonde og dermed kan hjælpe holdet i den vigtige kamp, der fløjtes i gang kl. 18.45 - og som kan ses på TV3 Sport.
© Getty Images// Andreas Christensen