Det er ikke mange kampe siden, at Raphinha fik comeback, og han har allerede vist sig kampafgørende. Spekulationerne om hans fremtid er samtidig voksende, og han meldes blandt andet som et varmt emne i Saudi-Arabien.
Barca har måtte undvære Raphinha i en langt række kampe i denne sæson, da han sad ude med lårskade siden slutningen af september og først nu spiller igen. Catalanerne har i den periode haft det svært, men kantspilleren er nu tilbage på banen og har fået en fremragende start.
Artiklen fortsætter under annoncen
Selvom Barca tabte overbevisende til Chelsea i Champions League, blev brasilianeren indskiftet og viste stort potentiale. Han har sidenhen formået at bygge på, og det blev efterfølgende til en assist mod Alavés, samt en scoring mod Atlético Madrid, hvor han blev kåret til kampens bedste spiller.
Vigtigheden af Raphinha er således ikke til at tage fejl af, og hans præstationer har helt naturligt kastet en del opmærksomhed af sig. Kantspilleren skulle især være et varmt emne hos flere klubber i Saudi-Arabien, der også tidligere har gjort deres for at hente ham til landet.
Det fortæller radiostationen Catalunya Radio, der også tilføjer, at Raphinha skulle have modtaget flere tilbud fra Mellemøsten. Selvom brasilianeren flere gange har gjort det klart, at han ikke ønsker at forlade Barca, menes der at være tale om så høje beløb, at det må have åbnet op for en smule interesse.
Udover tilbuddene, forlyder det også, at brasilianeren skulle have en klausul i sin kontrakt, der betyder, at Barca kan få svært ved at nægte ham at skifte til Saudi-Arabien.
Ledelsen menes dog for nu at kunne ånde lettet op, da Raphinha intet ønske har om at skifte klub. Fodboldtjernens kontrakt løber frem til 2028, og han har konstant fastholdt sin kærlighed til klubben, især i rollen som anfører for holdet.
Catalunya Radio maner således også til ro, men åbner døren for, at brasilianeren måske vil gensøge sin holdning efter VM-slutrunden i 2026 er færdigspillet. For nu, er han dog Barca-spiller, og alle omkring klubben må glæde sig over den start, som han har fået siden sit comeback.
© Getty Images// Raphinha