Raphinha ligner en der kan spille El Clásico
Søren Wennerwald - 24.10.25
Alt tyder efterhånden på, at Hansi Flick får sit ønske opfyldt med at få Raphinha klar til El Clásico søndag eftermiddag. Brasilianeren trænede fuldt med torsdag og dermed ligner han en spiller der bliver klar til den vigtige kamp.
Raphinha har enorm betydning for Barcas spil og derfor vil det gøre en forskel, at have ham i truppen til udekampen mod Real Madrid, også selvom han kommer direkte fra en skadespause. Han har siddet ude i fire uger med en skade i højre baglår, men ser altså nu ud til være tæt på en klarmelding.
Artiklen fortsætter under annoncen
Han deltog fuldt ud ved torsdagens træning og vil derfor også træne med både i dag og lørdag, hvilket kun vil forbedre hans form yderligere. Spørgsmålet er så om det er nok til en startplads i El Clásico, eller om Hansi Flick lægger forsigtigt ud og først sender brasilianeren på banen i løbet af opgøret.
Under alle omstændigheder vil Raphinha være en god joker at have med til El Clásico, hvor også Ferran Torres forventes at kunne spille, efter at have siddet over et par kampe med en overbelastning af en lårmuskel.
Hansi Flick udtager sin trup lørdag eftermiddag, hvor holdet flyver til Madrid og overnatter inden kampen, der fløjtes i gang kl. 16.15. Her tegner alt altså til, at både Raphinha og Torres tager plads i flyet.

// Raphinha