// Atletico Madrid // Diego Simeone
Atlético-træner Diego Simeone har holdt pressemøde forud for Champions League braget i morgen aften på Metropolitano. Her forsikrede han om, at hans spillere ved hvad de skal gøre for at komme i semifinalen.
'Vi er overbeviste om, hvad vi skal gøre, hvad vi har brug for, og hvad vi skal ud og opsøge. Vores mål er at gå videre, og vi vil spille kampen for at opnå netop det. Vi kender den modstander, vi står overfor, og er helt på det rene med, at vores mål er at gå videre' indledte han.
Artiklen fortsætter under billedet

Her er noget af det som Simeone også sagde:
Spiller Oblak? 'Jeg har endnu ikke givet holdopstillingen til drengene. Jeg giver dem den først klokken syv, når vi er på hotellet, og indtil da har vi tid til at beslutte, hvem der starter'.
Foran med 2-0 fra første kamp:'Når spillet først går i gang, lader man alt det, man har tænkt, bag sig. Tilbage er troen, håbet om at holdet fortsætter med at svare igen, som det har gjort, og sikkerheden i det, vi ønsker'.
Kritik af dommerne:'Jeg tænker på holdet, ikke på dommerne. De har et stort stykke arbejde foran sig, som bliver sværere og sværere, jo tættere vi kommer på finalerne, med stor bevågenhed omkring deres beslutninger og et ekstremt pres, men jeg tænker ikke på dem'.
Simeones gode statistik på hjemmebane i Champions League:'Det er en del af fodbold'.
Tilgang til kampen:'Det er som alle de kampe, vi har spillet på vores hjemmebane, siden jeg kom til klubben'.
© Getty Images