Søren Wennerwald - 09.05.26
I dag træner holdet for sidste gang inden søndagens Clásico, og i morgen udtages truppen til opgøret. Andreas Christensen har trænet med i nogle dage efter sin skadespause, men det er tvivlsomt, om han bliver udtaget.
AC er i slutfasen af genoptræningen efter den knæskade, han pådrog sig ved en træningssamling i december. Han har været på træningsbanen en uges tid, men uden at få lægernes klarmelding.
Spørgsmålet er, om den kommer op til El Clásico, men umiddelbart er det ikke sandsynligt. Hansi Flick vil næppe benytte en spiller uden minutter i benene i så lang tid, når det gælder en kamp, der kan afgøre mesterskabet – og så endda et El Clásico.
Det spiller nok også ind, at AC ikke skal til VM, da Danmark ikke kvalificerede sig. Derfor er der ingen grund til at forcere noget. Det ligner mere, at danskeren kan få nogle minutter i sæsonens sidste kampe mod Alavés, Betis og Valencia.
Det er ikke meget, man har set Andreas Christensen på banen i denne sæson. Han er noteret for blot 513 minutter fordelt på 17 kampe.
© Getty Images
