Varsel om uvejr tvang Barca at rejse til Madrid i går
FCBARCELONA.DK - 12.02.26
Planen var, at Barca skulle rejse til Madrid her til formiddag til aftenens pokalkamp mod Atlético, men varsel om kraftigt uvejr tvang klubben til i hast at ændre rejseplanerne, så man tog afsted sent i går aftes.
Varsel om meget kraftige vinde over Barcelona torsdag morgen og formiddag skabte usikkerhed om, hvorvidt Barcas fly ville kunne lette som planlagt. Der var en reel risiko for en kraftig forsinkelse, og det ville ikke være optimalt for holdets forberedelse.
Artiklen fortsætter under annoncen
De ansatte på kontorerne på Spotify Camp Nou kom på overarbejde for at finde et passende hotel og søge tilladelse i lufthavnen til en tidligere afgang allerede onsdag aften.
Spillerne fik i hast besked om, at de skulle møde ind i Ciutat Esportiva kl. 20.00, hvor en bus ville køre dem til El Prat lufthavnen i Barcelona. Flyet lettede omkring kl. 21.30, og det blev derfor sent, inden de ankom til hotellet i den spanske hovedstad.
Dagen i dag kommer derfor til at gå med afslapning, massage og Hansi Flicks taktiske oplæg. Kampen fløjtes i gang kl. 21.00 og kan ses på Disney+.

// Atletico Madrid