Xavi har kun fire førsteholdsspillere at træne med
FCBARCELONA.DK - 09.11.21
// Xavi
Når Xavi her til formiddag leder træningen for første gang som ny Barca-træner, bliver det langt fra optimale forhold han bliver mødt af. Landskampe og skader betyder nemlig, at han kun har fire førsteholdsspillere at arbejde med.
Efter sin præsentation i går, trækker Xavi i arbejdstøjet til formiddag og leder sin første træning. Her begynder arbejdet med at ændre den kritiske situation som holdet befinder sig, såvel spille- som resultatmæssigt.
Artiklen fortsætter under annoncen

Det bliver dog svært for Xavi at sætte sit præg på tingene i starten, for kendsgerningerne, at kun fire spillere vil stå klar til at træne tirsdag formiddag på træningsanlægget Ciutat Esportiva Joan Gamper.
10 spillere er ude for at spille landskampe, nemlig Alba, Busquets, Gavi, Coutinho, Ter Stegen, Memphis, Frenkie de Jong, Lenglet, Araujo og Demir. Derudover er 11 mand skadet. Det drejer sig om Pedri, Braithwaite, Agüero, Piqué, Neto, Dest, Dembélé, Sergi Roberto, Ansu Fati, Nico og Eric Garcia.
Dermed er der kun Luuk de Jong, Mingueza, Riqui Puig og Umtiti tilbage til at træne. De har alle haft sekundære roller på holdet denne sæson og får næppe fremtrædende roller under Xavi.
Håbet er at flere af de skadede spillere kan begynde at træne igen under landskampspausen, så Xavi får lidt flere spillere at arbejde med.