Video: Stor dommerskandale i kvindernes El Clásico
FCBARCELONA.DK - 24.03.25
© X
// El Clásico // Barça Femení
FC Barcelonas kvindehold, Barca Femeni, led søndag et overraskende nederlag i El Clásico til Real Madrid på 1-3. Det skete efter en skandaløs og helt vanvittig dommerfejl, som afgjorde opgøret til madrilenernes fordel.
Stillingen var 1-1 af søndagens El Clásico mellem Barca Femeni og Real Madrid Femenino, da catalanernes Jana Fernàndez efter 81 minutter scorede til 2-1. Det skete efter en aflevering, som blev rettet af af en Madrid-spiller, hvorefter Jana kunne sende bolden i mål til en Barca-føring.
Artiklen fortsætter under annoncen
Sekunder efter markede linjedommeren dog for offside, hvorfor dommeren annullerede målet. En kendelse, som viste sig at være helt forkert og slet ikke i nærheden af en offside. Da der ikke spilles med VAR i spansk kvindefodbold, fik den skandaløse kendelse lov at stå og målet blev annulleret.
I stedet udnyttede Real Madrid et chokeret Barca-mandskab og scorede to sene mål til 1-3, hvorfor catalanerne led et noget uvant nederlag mod ærkerivalerne.
Se den skandaløse dommerfejl herunder.