fbpx

Ernesto Valverde leder dagens træning!

FCBARCELONA.DK - 13.01.20

// Valverde // Træning

Ernesto Valverde er stadig træner for FC Barcelona! Kl. 11.15 løb spillerne på træningsbanen i Ciutat Esportiva, hvor det er Valverde der leder træningen. Spørgsmålet er så hvad der sker, når klubbens ledelse mødes senere i dag.

Der kom ingen fyring af Ernesto Valverde inden formiddagens træning og det er derfor ham der som sædvanligt leder træningen, selvom det må være en noget speciel situation for ham, efter weekendens polemik om hans fremtid.

Valverde blev set ankomme til klubbens træningsanlæg allerede lidt over klokken otte, små tre timer inden træningen. Præsident Bartomeu eller andre fra klubbens ledelse blev ikke spottet og derfor tydede intet på et møde mellem Valverde og præsidenten i denne omgang.

I eftermiddag mødes Barcas bestyrelse til et ekstraordinært møde. Her forventes præsidenten at informere om situationen omkring Xavi og hvad man har tænkt sig at gøre med Valverde. Det forventes først herefter, at der bliver meldt noget officielt ud.

.:FORSIDE:.